Mit "10 półki"

Awatar użytkownika
doctore
Moderator Globalny

Mit "10 półki"

Post autor: doctore » 06 cze 2019, 15:58

Zdaję sobie sprawę, że tym wpisem wywołam niezłą burzę ale trzeba to w końcu powiedzieć.
Sugerowanie się wskazaniami termometru podczas rektyfikacji na 10 półce jest moim zdaniem trochę na "wyrost" ponieważ "tracimy" w ten sposób dużo serca na rzecz ogonów. Moim zdaniem, umieszczenie termometru w wypełnieniu na wysokości 3/4 licząc od dołu wypełnienia w zupełności załatwia nam przeprowadzenie rektyfikacji.
Jest to bardziej wskazane w sytuacji gdy mamy do czynienia z kolumną o wysokości wypełnienia co najmniej 140 cm i więcej.
Jeżeli na 10 półce temperatura zaczyna nam wzrastać to znaczy, że od tego miejsca aż do wysokości co najmniej 3/4 w kolumnie jest spirytus tej samej jakości co przed wzrostem na 10 półce.
W związku z tym poddaję w wątpliwość sposób prowadzenia rektyfikacji opierając się na pomiarach na teoretycznej 10 półce.
Ja osobiście odszedłem od tej metody jakiś czas temu i opieram się tylko na wskazaniach temperatury na 3/4 wysokości wypełnienia. Przy skoku o 0,1 *C na tej wysokości kończę odbiór serca i odbieram jeszcze 200 lub 300 ml "gorszego" serca, które przeznaczam albo do następnej rektyfikacji albo do innych wybranych przeze mnie celów. Ogólnie rzecz biorąc, nie bawię się w pełny odbiór pogonów.
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Awatar użytkownika
Siara76
Moderator

Re: Mit "10 półki"

Post autor: Siara76 » 06 cze 2019, 16:09

Pewnie racja jednak pozostaje brak czasu na reakcję i możliwość pociągnięcia procesu dalej z korektami odbioru i mocy! Ponadto przy dużych wachaniach ciśnienia temperatura lubi skakać nawet o 0,4 °c więc szybko skończysz odbiór :wyśmiewacz: /żart/ ale pewnie i tak wiele osób ma termometr np pod olm ovm.....więc wiedzą co się dzieje może ktoś się wypowie?!

greener

Post autor: greener » 06 cze 2019, 18:26

Żadne tam obalanie mitu - 10 ta półka to taka minimalna wysokość pomiaru temperatury gdzie jest ona stabilna w czasie procesu a ma być ta wysokość minimalna właśnie po to abyśmy mieli jak najwięcej czasu na reakcję. Dla rury 120cm to będzie mniej czasu niż dla rury 200 i więcej. A jak długo odbierać od podskoku temperatury to każdy musi na swojej maszynie dojść. To producenci aparatów proponują nam tę 10 tą półkę aby każdy aparat czy to wyższy czy niższy dawał szansę na reakcję. To nie mit to po prostu sensowne rozwiązanie - jak ktoś siedzi przy aparacie to może zdążyć zareagować na termometr pod głowicą czy tam 3/4 wysokości ale jak rurka ma 120 i OLM to na 3/4 nikt nie zdąży przerwać procesu żeby nie spaprać serca. Tyle, i aż tyle. Niektórzy oceniają świat przez pryzmat tego co sami robią -czasem trzeba spojrzeć szerzej.
Pewnie nigdy się doktorowi nie zjebał regulator mocy w trakcie procesu ani chłodzenie i nie poszła cała moc w kocioł. Swoją drogą ciekawe jak szybko wtedy zapieprza szajs na górę.

Awatar użytkownika
defacto

Post autor: defacto » 07 cze 2019, 9:56

:witaj:
W mojej psotmaszynie, port 10tki jest na wysokości ok. 40cm nad kegiem, przy 54mm średnicy. Do zaworu VM brakuje jakieś 70cm.Ile będę miał czasu na reakcję, ewentualnie jak szybko "porusza sie" para-flegma w wypełnieniu ?
:icon_whistle

Awatar użytkownika
doctore
Moderator Globalny

Post autor: doctore » 14 cze 2019, 19:56

Siara76 pisze:
06 cze 2019, 16:09
Pewnie racja jednak pozostaje brak czasu na reakcję i możliwość pociągnięcia procesu dalej z korektami odbioru i mocy! Ponadto przy dużych wachaniach ciśnienia temperatura lubi skakać nawet o 0,4 °c więc szybko skończysz odbiór :wyśmiewacz: /żart/ ale pewnie i tak wiele osób ma termometr np pod olm ovm.....więc wiedzą co się dzieje może ktoś się wypowie?!
Temperatura na termometrze pod OLM czy pod OVM jest cały czas stała na określonym poziomie. Jeżeli temperatura wzrośnie na dole o 0,2 ºC to o tyle samo też na górze (przynajmniej u mnie tak jest :bezradny: ) Czasu na reakcję jest bardzo dużo a jeżeli używamy EZ do odbioru lub przynajmniej termometr z alarmem to już mamy pełny komfort :okok:
defacto pisze:
07 cze 2019, 9:56
W mojej psotmaszynie, port 10tki jest na wysokości ok. 40cm nad kegiem, przy 54mm średnicy. Do zaworu VM brakuje jakieś 70cm.Ile będę miał czasu na reakcję, ewentualnie jak szybko "porusza sie" para-flegma w wypełnieniu ?
:icon_whistle
Jak napisałem powyżej, czasu będzie dużo, rzędu co najmniej kilkunastu minut więc nie ma żadnego ryzyka.
Jak szybko "porusza się "para-flegma" to tego nie wiem ale pod koniec procesu zaczyna zmieniać się skład pary (alkohol-woda) i dlatego temperatura zaczyna rosnąć ponieważ w parze zaczyna wzrastać ilość pary wodnej a zmniejszać par etanolu.
Można to łatwo zaobserwować po wskazaniach termometrów umieszczonych na 10 półce, pod OLM i w głowicy.
Gdyby w kolumnie umieścić termometry co 10 cm to bardzo ładnie byłoby widać z jaką szybkością w górę przesuwa się punkt par o ustalonym składzie etanol-woda.
greener pisze:
06 cze 2019, 18:26
...Niektórzy oceniają świat przez pryzmat tego co sami robią -czasem trzeba spojrzeć szerzej.
Pewnie nigdy się doktorowi nie zjebał regulator mocy w trakcie procesu ani chłodzenie i nie poszła cała moc w kocioł. Swoją drogą ciekawe jak szybko wtedy zapieprza szajs na górę.
Ano miałem to szczęście, że regulator nie zj...ał mi się nigdy a na chłodzeniu mam zabezpieczenie, które w razie wzrostu temperatury wyłącza mi urządzenie. Tyle i aż tyle. :okok:

greener

Post autor: greener » 15 cze 2019, 0:09

no rozjebało mnie - odpowiem jak się pozbieram

Awatar użytkownika
defacto

Post autor: defacto » 15 cze 2019, 7:35

Nie wiem czy się dobrze zrozumieliśmy.
Będę miał kilkanaście minut na reakcję, od momentu skoku na 10tce do momentu pojawienia się tego skoku w szczycie, przy zaworze VM?
Mam tu na myśli zjawisko, gdy w kotle panuje temperatura rzędu np. 98,5stC kiedy o pogony nie trudno. :icon_whistle
Może kilkadziesiąt sekund?

Awatar użytkownika
doctore
Moderator Globalny

Post autor: doctore » 15 cze 2019, 10:30

@defacto, zjawisko nie ma tu nic do rzeczy. Ja kończę odbiór serca jak w kotle jest 95-96 ºC.
Jak masz termometr pod OVM a jak nie to w głowicy, to następnym razem pomierz sobie po jakim czasie zmieni się temperatura "u góry" od momentu zmiany na "na dole".

Awatar użytkownika
defacto

Post autor: defacto » 15 cze 2019, 10:54

Niemam termometru w głowicy, dlatego pytam, ile mam czasu.
Kilkanaście minut? Chyba przesadziłeś

Awatar użytkownika
doctore
Moderator Globalny

Post autor: doctore » 15 cze 2019, 12:55

Wczoraj robiłem i niestety nie sprawdzałem. Następnym razem jak nie zapomnę to pomierzę ten czas.

Awatar użytkownika
wiking
Administrator

Post autor: wiking » 27 cze 2019, 18:10

U mnie po skoku temperatury na 3/4 wysokości kolumny temperatura w kotle wynosi 96 stopni wiadomo są minimalne wahania zależne od ciśnienia, wtedy elektrozawór odcina odbiór i po zawodach reszta, to już zabawa dojenie pompowanie jak zwał tak zwał, ale przy 96 nawet jak by zawór nie pyknął, to i tak kończę odbiór serca, a reszta do następnego przerobu, a 10 półkę mam na 9 w samej d....
Człowiek, który nie robi błędów, zwykle nie robi niczego.

Awatar użytkownika
doctore
Moderator Globalny

Post autor: doctore » 30 cze 2019, 18:35

wiking pisze:
27 cze 2019, 18:10
... a 10 półkę mam na 9 w samej d....
Mądrego aż miło posłuchać :zabawa

greener

Post autor: greener » 01 lip 2019, 12:54

Ot mądrość Twą w całej ozdobie widzę i nie rozumiem i płaczę po Tobie.
Chciałoby się sparafrazować wieszcza czytając powyższe.
To tak jakbyście odkryli że pasy w samochodach to durny mit niewart zastosowania bo....akurat żadnemu z was nie były potrzebne Bo i nie są -dopóki coś się nie wydarzy.
Jak proces jest pod kontrolą czy to elektroniczną czy osobistą a najlepiej jedną i drugą to wystarczy czasem przy powtarzalnych nastawach tylko termometr w kegu.
Jednak 10 ta półka to nie kanon zachowań czy też parametr do pilnowania to po prostu miejsce umocowania pasów bezpieczeństwa. To w praktyce znaleziony punkt od którego w trakcie prawidłowego procesu jest już stabilna temperatura. A temu wymyślono żeby był jak najniżej żeby dać czas na reakcję kierownikowi pociągu. Czy to reakcje na zbliżający się pogon czy też na zepsuty regulator lub wyciek wody chłodzącej. I o ile nadchodzący pogon zostawi nam jeszcze kilka minut na reakcję (zależy od długości kolumny) o tyle walnięty regulator puszczający całą moc w rurę zostawi kilkanaście góra kilkadziesiąt sekund. Podobnie brak chłodzenia- tutaj rzeczy zadzieją się jeszcze szybciej. Każdy jeździ jak lubi ale producent samochodu pasy musi zamontować -tak samo szanujący się producent sprzętu. Można mieć 1000 przycisków a używać tylko 2 ale robienie z tego reguły lub głoszenie że 998 jest niepotrzebne bo ja ich nie używam to nie powód do radosnych pohukiwań a raczej wstyd dla starych wyjadaczy.

ODPOWIEDZ
kuchnie warszawa opinie